Ofissizler Anlatıyor | Gökhan Dinler | Freelance Metin Yazarı

Selamlar sevgili ofissizler ve ofissizler takipçileri. Köşemiz ile ilgili ufak bir hatırlatma yapıp içeriğe geçmek içerim. Haftada bir röportaj paylaşıyoruz ve perşembe günleri yayına alıyoruz. Serideki gelecek röportajlar için de bizi takip edebilirsiniz.

Bu haftaki konuğumuz metin yazarı Gökhan Dinler. Reklamcılık mezunu, 8+ yıl reklam ajanslarında metin yazarlığı yapmış, geneli ulusal birkaç da uluslararası ödüllü projede çalışma fırsatı yakalamış yakasının rengi belli olmayan işçi olarak tanıttı bize kendisini.

Neden ve nasıl freelance oldun? Freelance olmanı etkileyen süreç nasıl gelişti?

En azından benim için sürdürülebilir yeterli düzeyde iş akışı sağlayamadığım için hem freelance hem de ofis çalışanı olarak hayatımı sürdürüyordum. Reklam sektörünün acımasız ve düzensiz çalışma saatleri benim içim devam edilebilir düzeyin ötesine geçmişti. Ben de çözümü giderlerimi azaltacak bir çare olarak İstanbul’dan kaçmakta buldum ve az olan freelance gelirimi yan gelir şeklinde değerlendirerek yeni bir hayat kurma yoluna gittim.

Sence freelance çalışma düzeninin avantajları nelerdir? En sevdiğin yanları nelerdir? Senin hayatında sağladığı imkanlar var mı?

Kendi iş planını kurmak ve zamanlamanı oluşturabilmek en büyük avantajı. Aynı zamanda ofisin boğucu ortamında olmadan daha üretken olmak mümkün. Ancak farklı bir disiplin gerektiriyor, evin rahatlığına düşüp işleri boşlaman durumunda bu sefer yine sabahlaman gerekiyor, bu noktada dengeyi kurabilmek önemli. Her şeyden öte insanın kendine vakit ayırabilmesini sağlıyor.

Hepimiz çalışırken bir takım zorluklarla mücadele ediyoruz. Freelance yaşantında yaşadığın zorluklardan bahseder misin?

İş akışını düzenli sağlayamamak, ödeme alırken zorluk yaşamak, müşterilerle birebir ilişki içerisinde olmak bu işin en zorlu yanı. Gelecek kaygısı içerisinde iş gelmedikçe yaşanılan stres de cabası…

Çalışma düzenini ve zamanını nasıl belirliyorsun? Uyabiliyor musun? Nasıl bir çalışma düzenin var?

İşi teslim tarihinden erken zamanda bitirip göndermiyorum. Bu dönemde uykumdan bir miktar feragat edebiliyorum ancak geriye kalan zaman da tamamıyla bana ait oluyor. Böylelikle iş teslimine dair endişe de yaşamıyorum.

İşlerilerini / müşterilerini nasıl buluyorsun, seçimlerin oluyor mu? Ücreti nasıl belirliyorsun?

Bir iş geldiği zaman ne kadar zamanda yapabileceğimi hesaplayıp, ortalama revize sürelerini ekleyip belirlediğim saat ücret üzerinden teklif veriyorum. Tabi bu hesabın ardından ortalama piyasa koşullarını araştırıyorum. Tabii ki her zaman az mı söyledim ya da çok mu söyledim şeklinde kafa karışıklığım cevap gelene kadar aklımda yankılanıyor.
Müşterilerim genelde iş/arkadaş bağlantılarım aracılığı ile geliyor. Ancak ilerleyen dönemde direk müşterilere gitme gibi bir planım var.

Yeteri kadar çalışma hayatından bahsettikten sonra, çalışma hayatın dışında tutkuların neler, seni neler heyecanlandırır, neler yapmayı seversin?

İstanbul’dan kaçıp Kapadokya’ya yerleştim. Burada küçük bir çiftlik kurma çabası içerisindeyim. Haliyle çeşitli hayvanlara karşı ilgim mevcut. Permakültür tabanlı tarım da ilgimi çeken bir diğer konu. Doğanın her türlü etinden sütünden yararlanmayı seviyorum. Kendi ürettiklerimi tüketmekten haz alıyorum. Peynir, tereyağı, diş macunu, deodorant, sabun gibi şeyler yapmak hem hobim haline dönüştü hem de yaşam alışkanlıklarıma yeniden bakmama yardımcı oldu.

Freelance çalışmak isteyenlere ya da mevcut çalışanlara tavsiye etmek istediğin bir şey var mı?

Sözleşmesiz iş yapmamaları mümkün olduğunca faturalı iş yapmaları. Belgeli şekilde makbuz kesebilirler. Bunun için bulundukları bölgenin vergi dairesinden esnaf muafiyeti belgesi almaları gerekiyor. Böylelikle gider makbuzu kesebilirler. Yasal olarak bir nebze de olsun kendilerini koruma altına almış olurlar.

Ayrıca işi yazılı olarak detaylarıyla alarak sözlü iş yapmamalarını tavsiye edebilirim. Sözler her zaman uçup gidiyor.

Uzun süre kurumsal firmalarda web tasarımı ve dijital pazarlama üzerine çalıştıktan sonra aktif iş yaşantısını freelance olarak sürdürmekte. Dijital pazarlama, sosyal medya, görsel sanatlar seveni ve araştırmacısı. yunuserturk.com, twitter ya da facebook üzerinden ulaşabilirsiniz.
Yazı oluşturuldu 9

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.