Evindeyken de Yalnız Kalma: Baloncuk’a Merhaba!

Daha kısa bir süre önce Ofissizler macerasına başlarken yaptığımız atölyelerde en önemli sorunlarımızdan birinin yalnızlık olduğunu farketmiştik. Evlere ve kafelere tıkılıyoruz, işverenlerle/müşterilerle başbaşa kalıyoruz. Bu yalnızlaşma da bizi dayanışma yerine rekabete itiyor. Dertleşecek, ortaklaşacak “bizim gibi insanlar” bulamıyoruz. Bu sorunlarla bir miktar başedebilmek için Ofissianus’un Çarşambaları‘nı ortaya çıkardık. Dünyada Mekan‘da Çarşamba günleri buluşup birlikte çalışıyoruz, molalarda muhabbet ediyoruz. Evet, bayağı molalarda, yüzyüze muhabbet!

Ortak Çarşambalar bize iyi geldi ama peki diğer günler? İstanbul’un merkezi yerlerinde yaşamayanlar? Her yere (şimdilik :-p) bir Dünyada Mekan açamayacağımız için internet’in nimetlerinden faydalanmaya karar verdik. Baloncuk böyle ortaya çıktı.

Nedir?

Baloncuk, freelance çalışanların anlık olarak mesajlaşarak dert paylaşabilecekleri, derman üretebilecekleri, molalarında sohbet edebilecekleri, belki biraz da motivasyon bulabilecekleri bir ortam. Kısacası dayanışmanın online olanı. Tabii daha yeni, öyle dünyanızı bir anda değiştirmesini beklemeyin; dünyamızı birlikte güzelleştireceğiz 🙂

Nasıl?

Baloncuk; Element ve Matrix gibi bir takım özgür mesajlaşma yazılımlarını kullanarak kuruldu. Tekerleği baştan icat etmedik yani. Eskilerden IRC’e aşina olanlar, yenilerden de Slack’e aşina olanlar yabancılık çekmeyecektir. (Başlangıç için) Bir miktar odamız var. Bazıları sektöre göre, bazıları da konuya göre. İstediğinize dahil olabiliyorsunuz.

ÖNEMLİ: İlk açtığınızda “other/diğer” seçeneğine girmelisiniz. Ardından adres alanına “https://baloncuk.ofissizler.com” girmelisiniz.

Android üzerinden https://play.google.com/store/apps/details?id=im.vector.app

F-Droid üzerinden https://f-droid.org/en/packages/im.vector.app/

iOS üzerinden https://apps.apple.com/us/app/riot-im/id1083446067

Masaüstünden https://element.io/get-started

Web üzerinden: https://app.element.io/

Ne zaman?

7/24 açık. Bir problem yaşarsan aşağıdaki yorum kısmına yazabilirsin, destek oluruz. Görüşmek üzere 🙂

İnternet sitesi https://bagimsizatolye.org
Yazı oluşturuldu 3

Evindeyken de Yalnız Kalma: Baloncuk’a Merhaba!” için bir görüş

  1. Selamlar,
    Matrix üzerinden üyelik oluşturdum ancak ofissizler ‘in sohbet oturumuna bağlanamadım. Yol gösterebilirseniz sevinirim.
    Şimdiden vakit ayırdığınız için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.