Evden Çalışmaya Başlayanlar İçin Rehber

Corona virüsü dünyayı tam anlamıyla kuşatmışken, şirketler artık çalışanlarının işe gelmemesini istiyor. Artık milyonlarca kişi, korona virüsünden korunmak amacıyla, remote olarak evden çalışacak. Durum böyleyken freelance çalışmaya başlayanlara yönelik özel bir rehber hazırlamak istedik.

Evden çalışmaya başlıyorsanız veya remote çalışacaksanız, muhtemelen öğleye kadar pijamalarınızla çalışmayı dört gözle bekliyorsunuzdur. İlk iki günün tadını çıkarın! Ancak, evden uzun bir süre çalışmayı planlıyorsanız, ofise gitmek zorunda olmamanın avantajlarından yararlanırken, işinizde üretken olmanızın birkaç yolu var.

Freelance çalışanlar ve remote çalışanlar için en iyi olan şey kişiden kişiye değişir. Fakat değişmeyen ve hatırlanması gereken en önemli şey, işinizi ev hayatınızdan ayrı tutarken, odaklanmanıza yardımcı olan teknikleri bulmaktır. İşte freelance ya da remote çalışmaya yeni başlayanlara önerilerimiz…

Ayrı Bir Çalışma Alanı Oluşturun

Ayrı bir çalışma alanının, özel bir ofis olması gerekmez. Ayrı bir çalışma odası, oturma odasının köşesinde kurulmuş küçük bir masa veya mutfak masası sizin için bir çalışma alanı olabilir. Her neresi olursa olsun, sizi zihinsel olarak çalışma moduna hazırlayan bir alan olmalıdır. Yatak odanız veya kanepeniz gibi çok rahat olan alanları tercih etmemelisiniz. Aksi halde işinize odaklanmanız zor olabilir. Fakat kanepeye kurulmak verimli çalışmanızı sağlıyorsa, bunu da yapabilirsiniz. Sizin için ideal olan alanı deneme yanılma yöntemiyle bulabilirsiniz.

Çalışma Rutini Oluşturun

Düzenli bir sistem ve rutin oluşturmaya başlamak, freelance çalışmanın en önemli bölümlerinden birisidir. Çünkü patronlar ve müşterilerin bize sürekli olarak ulaşmasına izin veren cihazlarla 7/24 çalışma gibi bir risk oluşur. Mümkünse her gün aynı saatte çalışmaya başlayın ve mümkünse aynı saatte molalar vermeye çalışın. İdeal olarak, günde bir kez hava almaya çıkın. Biraz yürüyüş yapın, kahve için ya da köpeğinizi gezdirin.

Uzaktan çalışmak ya da freelance çalışmak zaman zaman tecritte gibi hissettirebilir bu yüzden rutininizin bir parçası olarak, iş arkadaşlarınızla düzenli olarak etkileşim kurmaya çalışın. İş arkadaşlarınızla yalnızca e-mail üzerinden konuşmak yetmez. Whatsapp gibi mesajlaşma uygulamalarında sohbet etme, Skype ve Zoom veya başka bir video uygulaması üzerinden toplantılar yapmak, sosyal hayattan kopmamanızı sağlar.

Sonunda, işi, her gün aynı saatte bitirmeye çalışın. Açıkçası, genellikle son teslim tarihleri, revize tarihleri ve projelerdeki son dakika değişiklikleri yüzünden bu kurala uymak zordur. Yine de işinizi erken bitirmek yaşam kalitenizi etkiler, unutmayın.

Ergonomik Bir Çalışma Alanı Yaratın

Evden çalışmaya başlarken iyi bir çalışma sandalyesi satın alın. Bunun pahalı olduğunu düşünebilirsiniz fakat eğilerek çalışmak sırtı ve omuzlar yorar. Bu şekilde çalışmak bir süre sonra duruş bozukluklarına neden olabilir. Omurga sisteminizi destekleyen bir çalışma sandalyesi satın almak yaptığınız en iyi yatırım olabilir. 

Sürekli aynı pozisyonda oturarak çalışmak doğru değil. Arada vücudunuzu esnetmek için düzenli aralıklarla kalkın ve masanızdan uzaklaşmak için zaman ayırın. Ayrıca çalışma alanınızın iyi aydınlatılmış olması gerekir aksi takdirde gözleriniz çok yorulabilir. Gözleriniz çok yorulduğu zaman, gözlerinizi ekrandan uzaklaştırın ve 20 saniye boyunca boş bir duvara bakın. 

Sağlıklı Yaşam Kurallarına Uyun

Sağlıklı beslenme, sağlıklı uyku ve yaşam düzeni freelancerlar için hayatidir. Projeleri son teslim tarihine yetiştirmeye çalışırken, bedeniniz yorgun düşer. Uykusuz geceler kapınızdayken, bağışıklık sisteminizi güçlü tutmak için C vitamini içeren meyveler, probiyotikli besinler ve yeşil sebzeler tüketmeye özen gösterin. 

Sağlıklı beslenmenin yanı sıra yoga ve meditasyon gibi hem ruha hem bedene iyi gelen aktiviteler yapmanız da önemlidir. Böylece hem ruhunuz hem bedeniniz dinlenir. Alternatif olarak yürüyüş, koşu, bisiklete binme gibi farklı aktiviteleri de deneyebilirsiniz.

İnsanlara Sınır Çizin

Freelance çalışanların en büyük sorunlarından birisi, ev ahalisinin çalışma sistemini anlamamalarıdır. Siz çalışırken, aile bireylerinden ya da ev ahalisinden birisinin sizinle konuşması dikkat dağıtıcı olabilir. Bu yüzden en baştan tüm ev ahalisi ile net olarak konuşmalı ve sınır çizmelisiniz. Çalışırken çok acil bir durum olmadığı sürece rahatsız edilmek istemediğinizi net olarak belirtmeniz çok önemlidir.

Paylaşılan yaşam alanları gürültülü olabilir bu nedenle çalışma alanınız ortak alanlardan izole değilse, rahatsız olmamak için gürültü önleyici kulaklıklar almanızı tavsiye ediyoruz. Projelerin son teslim tarihi yaklaşırken, dikkatinizin dağılmasına izin vermek büyük bir hata olabilir!

Evden çalışırken ev işleri yapmaya çalışacaksanız, neler yapabileceğiniz konusunda gerçekçi olun. Çöpü çıkarmak veya evi havalandırmak gibi kısa işlemler, hızlı bir mola için masanızdan uzaklaşmanın iyi yollarıdır. Ancak çalışırken evi süpürmek ya da bulaşık yıkamak pek pratik değildir.

Bunun dışında ev ahalisinin işlerini yapmak, arkadaşlarınızın ve komşularınızın evcil hayvanlarına bakmak gibi görevler üstlenmeyin. Elbette acil durumlarda yardım etmelisiniz ancak bu görevler sürekli hale gelirse çok daha fazla zaman alabilir. Bu konuda net sınırlar belirlemeniz önemlidir.

İzole Olmayın

Freelance çalışmanın en büyük dezavantajlarından birisi, yalnızlaşmak ve sosyal hayattan izole olmaktır. Bu durum bir süre sonra depresyona neden olabilir. Yalnız kalmamak, dayanışmak ve ortak çalışmak için Ofissizler Baloncuk sistemine dahil olun. Böylece sizinle aynı sorunları yaşayan, aynı süreçleri geçiren insanlarla dayanışma gösterebilirsiniz.

Gerekli Araçları Temin Edin

Freelance çalışmaya başlayanlar için iyi bir çalışma masası ve ergonomik bir çalışma sandalyesi satın almak akıllıca bir yatırımdır. İmkanınız varsa bu araçları mutlaka edinmelisiniz. Ayrıca gürültü önleyici kulaklık, iyi bir Wi-Fi bağlantısı, ihtiyaçlarınızı karşılayan bir bilgisayar, fonksiyonel bir cep telefonu, kalem, not defteri, takvim, zımba, sticker gibi ofis araçları sizin için ideal olacaktır. Freelance çalışmaya devam ederken başka araçlara da ihtiyacınız olabilir. Bu araçları süreç içinde tespit edebilirsiniz.

İnternet sitesi https://ofissizler.org
Yazı oluşturuldu 43

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Benzer yazılar

Aramak istediğinizi üstte yazmaya başlayın ve aramak için enter tuşuna basın. İptal için ESC tuşuna basın.